zaginarki

Produkcja blach jest niezbędnym procesem w przemyśle wytwórczym i istnieje wiele maszyn przystosowanych do produkcji wysokiej jakości części. Większość metalowych przedmiotów używanych na całym świecie to wyroby z blachy, począwszy od kontenerów transportowych, a skończywszy na samochodach i znakach drogowych. Chociaż standardowym nośnikiem do gięcia blach jest prasa krawędziowa, to właśnie zaginarki do blachy okazują się bardzo przydatnym urządzeniem dla każdego zakładu produkcyjnego. Za ich pomocą można wyginać i składać eleganckie kształty z jednego płaskiego arkusza materiału i to bez konieczności jego rozciągania, rozdzierania lub cięcia.

Jak działa zaginarka?

Każda zaginarka do blach działa podobnie do prasy krawędziowej, formującej blachę. Jest jednak jeden kluczowy element, który dzieli te dwie maszyny.

W przeciwieństwie do prasy krawędziowej, która kontroluje kąt cięcia i prowadzi nacisk głównego noża w dół, zaginarki do blachy mierzą całą sekcję i obracają kołnierz w górę. Są również wyposażone w zintegrowany tylny zderzak, który utrzymuje ciężar elementów zamiast operatora. Sprzyja to zdecydowanie ergonomicznej obsłudze, ponieważ nie trzeba przepychać masywnych arkuszy od przodu. Ponadto ich technologia gięcia ułatwia operatorom zginanie części o wielu ustawieniach jednocześnie, które zwykle wymagają dodatkowej ingerencji ręcznej w przypadku prasy.

Ponadto warto tutaj dodać, że prasy są napędzane hydraulicznie, co powoduje konieczność częstych napraw i prac konserwacyjnych. Wiązać się to może z dłuższymi przestojami w produkcji. Zaginarka natomiast jest w pełni elektrycznym urządzeniem, a stabilny i niezawodny system sterowania wyróżnia ją na tle innych narzędzi.

Praktyczne korzyści płynące z używania zaginarki

Na pierwszym miejscu trzeba tutaj wymienić dokładność gięcia blachy.
Jedną z wad gięcia na prasie krawędziowej są rysy pozostawione przez matrycę gnącą. Zaginarka natomiast po prostu popycha kołnierz w górę lub w dół do narzędzia zaciskowego, tworząc formy bez żadnych zarysowań. Podczas tego procesu z wykorzystaniem zginarek nie ma też problemu z zużywaniem się narzędzi, ani konieczności zmiany stanowiska pracy. Wszystko wykonuje się na jednym miejscu.

Po drugie zwiększa się wymiernie wydajność. Czas konfiguracji takich urządzeń jest wyjątkowo krótki, poza tym łatwy i intuicyjny. Ponieważ to stół zaginarki podtrzymuje i prowadzi materiał, może być obsługiwany przez tylko jednego pracownika. W przypadku konwencjonalnej prasy zdarza się, że aż dwie osoby muszą podtrzymywać duży element zaginanej blachy.